Wizyta w Domu Bretanii
500x500

 

W ramach obchodów XXVII Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii poświęconych Imigrantom we Francji, 31 marca 2017 r. uczniowie naszej szkoły z klasy 2bż, 1aż i 1dż wraz z opiekunami p. H. Piasecką, p. J. Szlafką oraz z p. J. Królak odwiedzili Dom Bretanii, wysłuchali prelekcji pani Elwiry Wróbel na temat historii i działalności Domu Bretanii, problemów Imigrantów a następnie obejrzeli wystawę fotografii „Paryżanie” Constantina Mashinskiy, rosyjskiego fotografa od pięciu lat mieszkającego w Paryżu. Fotograf rzucił sobie wyzwanie: każdego dnia zaczepiał jakiegoś przechodnia na ulicy i prosił o pozowanie do zdjęcia. I tak przez cały 2014 rok powstało 365 portretów Paryżan, które oddają różnorodną paletę społeczną i etniczną stolicy Francji. Uczniowie zostali zaproszeni na letnie warsztaty tańca bretońskiego oraz na zajęcia flażoletowe, na które z pewnością zapiszą się. Po wizycie w Domu Bretanii młodzież udała się do Teatru „Scena na piętrze” na spektakl  «La grève des becs» (Bunt żółtodziobów) Camille’a Rebeteza.

Przedstawienie szwajcarskiego dramaturga  zostało zorganizowane przez Drameducation w marcu w 9 miastach w Polsce, a trasę tego zespołu rejestrowali operatorzy z Telewizji TV5, nasi uczniowie uczestniczyli w nagraniu, które będzie można zobaczyć w październiku 2017 w telewizji francuskiej na naszej kablówce.

W sztuce wystawionej w języku francuskim wyreżyserowanym przez Francuzkę wystąpiło troje młodych, belgijskich aktorów grających role dzieci, które ogłaszają bunt - koniec z całusami i pieszczotami Rodziców.

Nana (9 lat) jest niepokorna i zdenerwowana. Zastanawia się w jakim świecie przyszło jej żyć i jaką przyszłość szykują jej dorośli. Nana zaangażowała się w walkę na rzecz ekologii i postanawia skończyć z czułością wobec rodziców. Pełna entuzjazmu namawia brata i inne dzieci do buntu, który potrwa do chwili, gdy dorośli uczynią świat lepszym.

Po godzinnym spektaklu uczniowie wzięli udział  w spotkaniu z autorem, reżyserem i aktorami, podczas którego zadawano pytania dotyczące tematyki ekologii, pracy aktorów, reżysera oraz  autora.

Można było zdobyć autografy i zrobić sobie wspólne zdjęcie  z artystami.

Uczniowie Gastronomika mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę na temat cywilizacji Francji, posłuchać języka francuskiego w oryginale oraz obcować z kulturą francuską.

 

Pracownia Gastronomiczna

Domowe obiady

Bufet szkolny

Kontakt

Zespół Szkół Gastronomicznych
im. Karola Libelta

ul. Podkomorska 49
60-326 Poznań

tel.: 61 867 40 41
faks: 61 867 23 08

e-mail: zsgpoznan@wp.pl

formularz kontaktowy

Gastronomik na Facebooku - dołącz do nas

500x500